Zirkonyum Diş Nasıl Yapılır?

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum materyali gelişmiş teknoloji ürünün olduğundan tasarımı ve planlaması bilgisayar ortamında yapılmaktadır. (zirkonyum nedir?) Zirkonyum diş kaplama tedavisi olacak hastanın diş kesimi tamamlandıktan sonra üç boyutlu tarayıcılarla veya klasik yöntemde ölçü alınarak ağız içi modeli bilgisayar ortamına aktarılır. Tarama işlemi iki aşamalı olarak gerçekleşir.

  • İlk yöntem yukarıda da söylediğimiz gibi ağız ölçüsü klasik yöntem ile alındıktan sonra laboratuvarda özel alçılar ile ölçünün aslı çıkarılır. Daha sonra bu ölçü özel bir tarayıcı ile bilgisayar ortamına aktarılır. Tasarım programında bu model üzerinden diş tasarımı oluşturulur ve yine makine tarafından işlenerek laboratuvara gönderilerek fırınlanır. Rötuş ve parlatma işlemi yapıldıktan sonra zirkonyum porselen diş yapımı bitirilir. (zirkonyum diş örnekleri)
  • İkinci yöntemde ise artık tüm işlemler dijital olarak gerçekleşmektedir. Diş kesiminden sonra ağız içi tarayıcı veya kamera yardımıyla okutulur. Bu görüntü bilgisayar ekranına aktarıldıktan sonra tasarıma geçilir. Sonrasında kazıma modülüne bitirilmiş tasarım aktarılır ve zirkonyum blokta kazım işlemi yapılarak zirkonyum diş elde edilir. Elde edilen diş yüksek dereceli özel olarak programlanmış fırında pişirilerek nihai sağlamlığına ulaşır. Rötuş ve parlatma işlemi yapıldıktan sonra zirkonyum porselen diş yapımı bitirilir. 

Hasta açısından kısaca açıklamak gerekirse, zirkonyum diş kaplama süresi duruma göre değişmekle birlikte ortalama süresi 1 haftadır. Hastanın dişleri sağlıklı ise bir hafta içerisinde 3 seansta zirkonyum kaplama tedavisi bitmiş olur. İlk seansta ağız sağlığı için çürükler tedavi edilir, metal destekli porselenler ağızdan uzaklaştırılır ve diş kesimi yapılarak ölçü alınır. ikinci seansta şekil beğenme işlemi başlar. Hastanın yüz yapısı, dişlerin boyu, dudağa göre orantısı gibi ayrıntılara göre hasta ve hekim tarafından yapılacak olan zirkonyum kaplamanın formu belirlenir. Daha sonrasında bilgisayar ortamına aktarılmış olan ölçü üzerinde seviye seviye dişlere istenilen form verilir.